Путопис дела Праве Старе Србије. I. свеска

од М. С. Милојевића

 

ПУТОПИС

 

дела ''Праве Србије'' од млогих сада тако зване ''Старе Србије''.

 

Пре саме ствари, неће бити сувишно, ако ово, што иде, напоменемо:

 

1. Да нас је високо-учена и поштовања достојна старина, претседник Српског ученог друшства, г. Јанко Шафарик, садањи члан државног савета, понудио: ''да одемо у Дибарску нахију старе или као што рекосмо ''Праве Србије''- и тамо да опишемо обичаје, и препишемо песме, -нарочито сватовске, племена тако званог ''Мије'' или ''Мијаци'', које се од свију српских и славенских племена, како у обичајима, а нарочато сватовским, тако исто и у језику, разликују''. Ову понуду ми смо у два маха одбијади, из узрока: што смо већ две књиге: ''3бор песама и обичаја укупног народа српског, I обредних, а II сватовских'' издали, добившп доста грађе из истог племена ''Мијака;'' што смо желели да још кô да овом пољу поради, а нарочито од способних и ученијих људи; што смо имали започетих других послова и што смо хтеи да се ова ствар строжије и са већим силама, и по знању и лицима, изврши. Али, кад нас исти господин извести: ''Да се нико не прима тако опасног посла, па ни од млађијих наших људи''; ми смо га се радо и свесрдо примили обгрљивши га, тако рећи, оберучке. Ми смо и сами, још пре неколико година, сагоревајућом љубављу, ово желели и више пута молили наше владе: да нам допусте, о сопственом трошку, обићи свете земље српске; но да не губимо права чиновнишка. Али високе владе наше, имајуће и сувише разлога, а нарочито: ''да ће овакав дут пасти у очи и тумачити се не с такве научне, но с тачке политичке'', одбијале су нас; те ми тако, и с тога, не могосмо жељи нашој за доста учинити.

  

2. За овај пут одређена је била сума од 80. дук. ц. По примљеној суми ваљало нам је се одма кренути, како би о Петровудну били у Галичнику поменуте нахије, у ком је тада било 7. свадби. У путу разабравши: да ће на Петровдан у Галичнику бити само 7 свадби, а 8. на св. Илију, и да ће у Лазаропољу на св. Илију бити 32; ми нисмо хитали, нити смо право ишли у Галичник, као што ће се из путовиса видети; него смо, ради могућих, свестраних описа, светих српских крајева, о једном трошку, а већој муци, гледади: да што више видимо, опишемо, разаберемо, познамо, прегледамо, изсљедимо, прибележимо и т. д. Према овоме дакле, а и по дужности наводимо:

  

3. Да ће читаоци овог дела наћи само чисту , овејану и сваковрсну грађу — у колико је ова сабрана, прегледана, описана и изсљеђена — наше народности садање и прошле; наћиће остатке књижевности наше прибележене онако, какве су се нашле; имаће чисте и јасне преписе ове и осталога онакве какве су нађене, сачуване и т.д. без да је се игде што: додало, променуло, одузело, изменуло и т.д. А за овакав свој путописни зборних држи: да му и није нужда, а и немогуће је по готову, све ове разноврсне грађе поделити и сваку у своје врсте, по значајима, ставити и уврстити. С тога ће дакле сборник овај обухватати сваковрсну и различиту грађу, без икаква обзира на њену несложност и неодносност једне према другој.  Једино што ће у њему бити досљедности, то је; што ће прођени простор тачно и сљедствено, један за другим, по времену и месту, у ком је прођен, обележити се.

 

4. Како смо идући у ''Праву Србију'' и враћајући се из ове, пролазећи кроз данашњу нашу ''Кнежевину Србију'' а пре неколико десетина година само ''Пашалик београдски'', и у овој којешто и којегде прибељежавали понешто, што је или непознато или као познато, али непотпуно: или другчије схваћено: то ћемо и ове прибелешке у овај исти зборник, као нераздвојно цело, уврстити, и то пре прибележака у ''Правој Србији'' учињених. Ове прибелешке слажу се са првима, што се уређења тиче у свему, изузевши само време и прођене просторе. Време је прекидано путовањем кроз ''Праву Србију'' као и прођена места, Али, да неби чекајући и дуже прибелешке из ''Праве Србије'', још више дангубили, решили смо се: да прибелешке из Кнежевине, пре одласка у Праву Србију, и после повратка из ове, ставимо напред, пред прибелешкама из ''праве Србије''. Ово једино чинимо с тога: што су све прибелешке учињене у Кнежевини, у овој и остале, код извесних власти и пријатеља; што су нам, по повратку нашем, одма и послате, те су се могле прво и урадити.

 

Од добивене попутине у 80 дук, ц. које за 2. коња, самаре, одело и т.д. потрошено је 33 дук. ц. те нам је остало само 47 дук. ц. за пут. Ова је, као и бивша цела од од 80. дук. ц. сума била врло мала, за овако огроман пут и трошкове; али нас је сагоревајућа љубав, спрам свега оног што је некада било српско, приморала, да учинимо намишљено. Ми смо се кренули, са челичном и надљудском вољом: или скупо, и што може бити скупље, дати главу, или видети некадашњу славу и величину српску, са њеним светињама и узвишеностима, а садању црну и чемерну гробницу, јадне, непрежалиме, неоцениме и неисплатиме урвине, некадашње -силе и моћи, светих, дивиих и непостижних, краљева, царева и владаоца српских, са старим већ умрлим српским народом ?

 

Покрај поменутих 47 дук. ц, коња са самаром,— јер је други са свом ормом уступљен пратиоцу и вођи нашем — и осталом ормом; беше у нас још једна једина потпора, телесна, узданица, и осветница, шестометна пушчица — револвер— са сестром дугом, и кратком запојасницом. Да ње, ове дивне и тако рећи свемоћне узданице, не би; остале би млоге ствари невиђене и непреписане. Уздајући се у њу, ми преписивасмо и онда, кад се дивљаци ватаху за кундаке своих пиштоља и кад ове и запињаху. Осим ових телесних помоћница и узданица, беху у нас још и две духовне и то једна за Кнежевину, а друга за ову и бившу царевину и краљевину српску, Па кад напоменусмо све што имасмо и са чим пођосмо, држимо, да неби било лепо, кад и те две духовне помоћнице неби напоменули и казали. Ово нарочито велимо, да неби било лепо за рад наших будућих путника, ако се ти крајеви наши, и те силне земље наше, за грехе наше и наших старих, по нашој несрећи, боже сачувај и сахрани, неби што скорије и брже присајединили дан: Кнежевини и са овом саставили, под влашћу и династиом нашом, једно велико цело царство или бар краљевство српско.

 

Никоме на свету, па и највећијим непријатељима и душманима нашим, не желимо овакво путовање, са овим осећаима и под овом влашћу наше рођене браће и сопствене земље; али ако се то, по највећој несрећи нашој, мора, онда нам је једина и највећа жеља: да се наши научењаци, а нарочито млађији, не само, као што то у нас по несрећи бива, увећају десетинама; но у стотинама разуђу по свима нашим земљама, ове изсљеде и опишу у сваком погледу. Ово је једино и највеће средство, ван сајединења, да се боље сдружимо и познамо, да се једном бар духовно сбратимо и сљубимо, кад није среће да је то телесно и државно. Овим ће се јединим размрсити све сплетке и интриге, којима су нас сви народи европски непријатељски и пријатељски, са свима својим лажним научењацима, као паук мушицу, обавили и уплели. Докле год ово неузрадимо, ми ћемо по речима Далина и Стринхолма шведских, а скоро тако исто и Вебера општег историка: ''по своме сопственом незнању и глупости, нарочито своих учених, вечно своје сопствено држати за туђе, а туђе за своје сопствено и једино; те тиме и показивати своје сопствено грдно и највеће незнање. — Помињате духовне две помоћнице ове су, и то:

 

 

I. ''Објава.

 

Којом препоручујемо дотичним властима да г. Н. Н. који полази ради изтраживања старина српских по Србији, не само никакве сметње у том путу не чине, но да му колико могу и на руци буду.

 

№ 2057                                                                                               Министар просв.

 2. Јануара 18 ... год.                                                                                            и црк. дела.  

      Д. Матић.

 

 

 

II. ''Објавленије.

 

Г. П. Н. — полази на пут за време одмора, да као научен списатељ по поруци нашој посети старинске цркве и монастире по свима крајевима нашега народа и опише ове задужбине и богомоље народне у сваком обзиру ради историје наше православне цркве.

 

Зато препоручујемо настојатељима манастирским, свештеницима и благочестивим христианима, да овога путника примају и показују му све што се тиче цркве и манастира, и ако се гди налазе старвиске књиге да му их покажу, те да их он види и опише, као старине ради научног, испитивања ученог света.

 

Надајући се на побожно свештенство у Србији и изван границе њене и христијане по свима крајевима, где живи наш православни народ, да ће учинити могућу услугу овоме путнику, призивљемо на све њих благослов Господа Бога и Спаситеља нашега Исуса Христа.

 

8. Јунија 18 ... год.                                                                             Архијепископ београдски и

       у Београду                                                                                           митрополит српски 

   ''Михаил''.

 

 

            Ово су дакле те две духовпе ваше узданице и помоћнице! Каогод што без оне прве телесне шестометне и друге две, нисмо могли млого чинити; тако без ове последње, не би учинили ни 1/3 онога што смо учинили. Хвала наша, нашег несретног и угњетеног народа и потомства, — ако смо му икакву услугу овим учинили — остаје г. претседнику друшства, а нарочито преосвећеном г. митрополиту, што нам даде ову препоруку.

 

Ово оволико држали смо, да је нужно било казати, као и то: да је сва и сваковрсна грађа, у овом сборнику на најбржу руку, са млогих неодоливих узрока, урађена; с тога нека нам се извине млоге и огромне погрешке.

 

 

[Previous] [Next]

[Back to Index]